BIP Studio Filmów Ryzunkowych Bielsko-Biała

Skład Rady Programowej

Profesor Jerzy Kucia

 

Urodzony w 1942 roku scenarzysta, reżyser, grafik, malarz, producent filmów animowanych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako reżyser debiutował filmem „Powrót” w roku 1972. Zorganizowanych zostało wiele retrospektywnych przeglądów jego dorobku filmowego przez prestiżowe festiwale, muzea, ośrodki sztuki. Za całokształt działalności twórczej został uhonorowany nagrodą SMOKA SMOKOW przyznaną przez Krakowski Festiwal Filmowy w roku 2009, nagrodą UN CRISTAL D’HONNEUR POUR JERZY KUCIA przyznaną w 2013 roku przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Annecy, a w 2015 roku otrzymał ASIFA PRIZE za wybitne osiągnięcia i wkład w sztukę filmu, oraz NAGRODĘ MIASTA KRAKOWA za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury i sztuki. W latach 1981- 2013 kierował Pracownią filmu Animowanego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako pedagog wizytujący wykładał na uczelniach w Wankuwer, Londynie, Lublanie, Munster, Bombaju, Lizbonie , Tuluzie, Singapurze, Bogocie, Tajpej itd…Od roku 1985, przez kolejne kadencje, do roku 2000 był członkiem zarządu ASIFA (Association Internationale du Film D’Animation). W latach 1994-97 był Vice-Prezydentem tego światowego stowarzyszenia, zajmującego się różnorodnymi aspektami sztuki filmu animowanego w skali międzynarodowej. Od kilku lat kieruje też, zainicjowanymi przez siebie, Międzynarodowymi Warsztatami Filmu Animowanego w Krakowie, organizowanymi dla młodych artystów i studentów z Polski i całego świata.

 

Zdzisław Kudła

 

Urodzony w 1937 roku w Wesołej. Scenarzysta, reżyser, autor opracowań plastycznych. Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1963 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, początkowo jako dekorator, a od 1968 roku jako reżyser. Jest współautorem i współreżyserem dwóch animowanych filmów pełnometrażowych: „Porwanie w Tiutiurlistanie” (1986) i „Gwiazda Kopernika” (2009). W swoim dorobku ma znaczące filmy autorskie nagradzane na festiwalach w kraju i na świecie, m.in. Barcelona, Nyon, Ottawa, Sofia, Niż, Kraków, Oberhausen, Poznań, Chicago, Moskwa, Erewań, Łódź, Teheran. Został także nagrodzony całokształt twórczości Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki i Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1992 do 2010 jako dyrektor kierował Studiem Filmów Rysunkowych.

 

Bronisław Zeman

 

Urodzony 2.04.1939 w Starej Wsi. Scenarzysta, reżyser, autor opracowań plastycznych. Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez całe swoje zawodowe życie związany ze Studiem Filmów Animowanych, w którym pracę rozpoczął w r.1958, jako animator. W 1967 roku zadebiutował jako reżyser filmem pt."Papieros". Jest autorem lub współautorem seriali: "Pampalini, łowca zwierząt", "Kangurek Hip-Hop", "Zielone Ludziki czyli Historie nie z tej ziemi", "Podróże kapitana Klipera" oraz „Kuba i Śruba”. Jest także autorem lub współautorem wielu innych scenariuszy do filmów seryjnych i indywidualnych oraz autorem licznych opracowań plastycznych. Zrealizowane przez niego filmy zdobyły cenne nagrody w kraju i za granicą, m.in. w Wiedniu, Annecy, Bilbao, Poznaniu, Krakowie, Espinho i Kownie. W 1982 otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć twórczych. W 2008 roku został wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.